Eiropas bērnu gastroenterologu asociācijas (ESPGHAN) darba grupa ir atjaunojusi rekomendācijas (2022) probiotiku nozīmēšanai bērniem ar kuņģa zarnu trakta darbības traucējumiem.
- Nozīmējot probiotikas, nepieciešams pievērst uzmanību mikroorganisma celmam, lai izvēlētos tādus, kuriem ir pierādīts terapeitiskais efekts klīniskajos pētījumos.
- Katram probiotikas celmam ir noteiktas indikācijas, tādēļ nepieciešams izvēlēties katrai klīniskai situācijai atbilstošo probiotiku, iespējams, izveidojot individuālu pieeju katram pacientam.
- Probiotiku lietošana bez pētījumos pierādīta pozitīva efekta uz organismu nav ieteicama.
- Vairākiem probiotiku celmiem klīniskie pētījumi vēl ir sākuma stadijā, līdz ar to, visticamāk, nākotnē probiotiku celmu klāsts ar apstiprinātu terapeitisku efektu būs plašāks, tādēļ nepieciešams sekot izmaiņām rekomendācijās.
Apkopojums par probiotiku celmiem, kurus iesaka izmantot ESPGHAN darba grupa, balstoties uz sistemātisku pārskatu, meta-analīžu, kā arī randomizētu kontrolētu pētījumu rezultātiem.
Apzīmējumi:
ČK – čūlainais kolīts
KS – Krona slimība
KZS – kairinātās zarnas sindroms
* – nav rekomendācijas par vai pret konkrētās probiotikas celma vai kombinācijas lietošanu pierādījumu trūkumu dēļ. Pieskaitāmi pētījumi, kas pašlaik atrodas izstrādes stadijās vai to ir nepietiekamā daudzumā.
Orģinālpublikācija: Szajewska H. et al. Probiotics for the Management of Pediatric Gastrointestinal Disorders: Position Paper of the ESPGHAN Special Interest Group on GutMicrobiota and Modifications (2022)