Esam Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Pediatrijas katedras ārstu – pētnieku grupa, kura vēlas noskaidrot zarnu mikrobiotas lomu bērna veselības uzturēšanā.
“Taureņi vēderā” – bieži dzirdēta frāze, kas apzīmē stresa rādītu kņudoņu vēderā, kura saistīta ar uztraukumu (bieži vien arī labu uztraukumu). Starp citu, arī uztraukumam ir sava loma vēdera “lietās”.
“Sāp puncītis”– arī ļoti bieži dzirdēta (vai pat tikai vecāku nojausta) frāze ģimenēs ar maziem bērniem.
Vēdera sāpju iemesli ir ļoti daudzveidīgi – sākot ar apēsto uzturu un beidzot pat ar uztraukumu (jā, stress un spriedze var būt arī maziem bērniem). Sāpes var ietekmēt arī zarnu trakta mikrobioms (ar mikrobiomu saprot dažādu baktēriju, vīrusu un citu sīkbūtņu kopumu zarnu traktā, kā arī visu šo sīkbūtņu vielmaiņu produktus).
Uztura, mikrobioma un spriedzes mijiedarbībā raisītos simptomus arī mēģināsim izpētīt plašā pētījumā, ko atbalsta Latvijas Zinātnes padome. Vairāk par projektu ŠEIT
Daudzveidīga kā taureņi ir arī dzīvība mūsu zarnu traktā. Pētnieki noskaidrojuši, ka mūsos mīt ap100 triljoni dažādu baktēriju, vīrusu un citu sīkbūtņu. Daudz ko nevaram vēl izskaidrot, bet mikrobiomam ir vēl neaptverti liela nozīme gan vēdera sāpju, gan citu ar zarnu traktu saistītu simptomu ģenēzē.
I.Ziedonim Taureņu uzbrukums aizsākās, ejot arvien dziļāk iekšā zinībās par pasauli, laiku un telpu. Mēs (gan šajā pētījumā iesaistītie, gan plašākā nozīmē – visi pētnieki pasaulē) vēl nezinām, pie kādām atziņām nonāksim, pētot pasauli-pasaulē (t.i. – mikrobiomu cilvēkā). Pieļaujam, ka arī mums uznāks bijība pret Vareno Neaptveramo.
Turklāt, arī bērni ir kā taureņi – skaisti, brīvi, nevaldāmi un neaprēķināmi